داشتن آرامش و امنیت در محیط زندگی و کاری یکی از مهمترین دغدغه های افراد است که پنجره ضد سرقت آلومینیومی می تواند آن را بر آورده کند.

با توجه به رشد شهرنشینی و بالا رفتن ریسک سرقت، صنعت ساخت و ساز بیش از هرچیز به محصولاتی مطمئن تر از نظر امنیت نیاز دارد. اگر خواهان داشتن خانه، محل کار یا مغازه ای امن هستید پنجره ضد سرقت آلومینیومی بهترین انتخاب است.

ویژگی های پنجره ضد سرقت

خرید پنجره ضد سرقت آلومینیومی به عواملی همچون پروفیل، یراق آلات، شیشه دوجداره ویژه و دستگیره بستگی دارد. به عبارتی دیگر هر کدام از این اجزا در پنجره های دوجداره با یکدیگر متفاوت هستند.

همین ویژگی ها پنجره را به لایه ای غیرقابل نفوذ در خانه شما تبدیل می کند یا اینکه ریسک ورود سارقین را به حداقل می رساند. در این بین پنجره آلومینیومی ترمال بریک مقاومت بالاتری در برابر سرقت دارد.

ویژگی های پنجره ضد سرقت

پروفیل پنجره ضد سرقت

پروفیل همان بدنه اصلی پنجره آلومینیومی و یو پی وی سی است؛ در خرید پنجره ضد سرقت آلومینیومی باید به جنس پروفیل دقت ویژه ای داشت. در حقیقت پروفیل پنجره دوجداره ضد سرقت باید از لحاظ ضخامت بالاترین استاندارد را داشته باشد.

همچنین علاوه بر ضخامت، پروفیل پنجره آلومینیومی ضد سرقت نباید به راحتی امکان دسترسی به زهوار پنجره را در اختیار افراد بیرون از آن قرار دهد.

جنس شیشه پنجره ضد سرقت

سارقین برای ورود به خانه معمولاً بیش از هرچیز شیشه را می شکنند. نکته ای که در خرید پنجره ضد سرقت آلومینیومی وجود دارد همین جنس شیشه است.

شیشه تک جداره و همچنین دوجداره معمولی در برابر ضربه از بیرون مقاومت کمی دارد. برای خرید پنجره دوجداره ضد سرقت می توانید از شیشه های لمینت شده یا حتی شیشه های ضد گلوله معروف به V-Guard استفاده کنید.

پروفیل پنجره ضد سرقت

شیشه دوجداره لمینت شده

یکی از گزینه ها برای خرید پنجره ضد سرقت آلومینیومی، سفارش و به کارگیری شیشه دوجداره لمینت شده است. در این شیشه لایه بیرونی از دو لایه شیشه تشکیل شده که این شیشه ها نیز به وسیله طلق های PVB (پلی وینیل بوتیرال) به هم چسبانده شده اند. در توضیح باید گفت که این شیشه چیزی شبیه به شیشه جلوی اتومبیل است.

ویژگی شیشه دوجداره لمنیت شده این است که به هنگام ضربه، سازه شیشه از هم نمی پاشد؛ همچنین به علت چسبندگی شدید لایۀ میانی، ورود سارقان به داخل را سخت می کند.

شیشه دوجداره V-Guard

دیگر شیشه ای که در پنجره ضد سرقت آلومینیومی می تواند به کار برود، شیشه ضد گلوله یا V-Guard است. شیشه دوجداره ضد سرقت یا ویگارد با آزمونهایی متفاوت از جمله پرتاب گلوله فلزی سنجیده می شود.

این نکته را هم باید اشاره کرد که شیشه های دوجداره ضد سرقت و ضد گلوله در طرح ها و رنگ های محتلف به تولید می رسد.

یراق آلات پنجره ضد سرقت

یراق آلات پنجره ضد سرقت

نقش یراق آلات را در پنجره ضد سرقت آلومینیومی نباید نادیده گرفت. در یراق آلاتی که برای پنجره دوجداره ضد سرقت طراحی می شوند، پین ها به صورت قارچی شکل بوده و پس از بسته شدن و چرخاندن دستگیره در پلیت های ضد سرقت قفل می شوند.

نحوه قفل شدگی پین و پیلت در یراق آلات ضد سرقت به نحوی است که حتی در برابر استفاده از دیلم و وسائل قفل شکن دیگر نیز مقاومت دارد.

نقش حفاظ و کرکره

اگر خانه شما در طبقه اول یا هم کف قرار گرفته یا گشت بام خانه بغل هم سطح با پنجره شماست، بی شک باید پنجره دوجداره حفاظ دار از جمله پنجره ضد سرقت آلومینیومی استفاده کنید و حفاظ یا کرکره را نیز برای این پنجره ها دست کم نگیرید تا ریسک ورود سارقین به حداقل برسد.

در این بین یکی از بهترین گزینه ها نصب حفاظ استیل با میلگرد در وسط آن است که مقاومت حفاظ را در مقابل بریده شدن بالا می برد. همچنین برای ویلا و ومکان های کم رفت و آمد می توان از کرکره های برقی استفاده کرد.

آیا واقعا پنجره های آلومینیومی ضد سرقت هستند؟

این سوال درباره مقاومت پنجره های آلومینیومی در برابر سرقت یک موضوع مهم است. اجازه دهید به طور مفصل در این مورد توضیح دهم:

در واقع، پنجره های آلومینیومی می توانند ضد سرقت باشند، اما این موضوع به چندین عامل بستگی دارد:

ضخامت و استحکام آلومینیوم استفاده شده: پروفیل های آلومینیومی با ضخامت و استحکام بالاتر مقاومت بیشتری در برابر ورود اعمال زور دارند.
نوع قفل و لوازم آرام بند: استفاده از قفل های مقاوم و لوازم آرام بند مناسب می تواند مقاومت پنجره در برابر سرقت را افزایش دهد.
نحوه نصب و پیشگیری: نصب صحیح پنجره ها به همراه استفاده از محافظ های دیگر مانند شیشه های ضد ضربه و حسگرهای امنیتی می تواند به افزایش ایمنی کمک کند.
موقعیت مکانی: پنجره های واقع در طبقات بالا یا مکان های دورافتاده معمولاً مقاومت بیشتری در برابر سرقت دارند.
بنابراین با انتخاب مناسب مواد، قفل و لوازم، نصب صحیح و توجه به موقعیت قرارگیری، پنجره های آلومینیومی می توانند به عنوان یک سیستم امنیتی مناسب در نظر گرفته شوند. اما نباید آنها را به طور مطلق ضد سرقت دانست، چرا که همیشه امکان نفوذ به آنها وجود دارد.

بهترین راهکار ضد سرقت کردن پنجره های ساختمان ها چیست؟

برای ضد سرقت کردن پنجره های ساختمان، چندین راهکار موثر وجود دارد که به صورت ترکیبی می توانند امنیت را افزایش دهند:

استفاده از پروفیل های آلومینیومی ضخیم و با کیفیت بالا: این پروفیل ها مقاومت فیزیکی بیشتری در برابر ضربه و نفوذ دارند.
نصب قفل های چندگانه: استفاده از قفل های متعدد در پنجره ها مانند قفل های پرچمی، چرخشی و قفل های هوشمند می تواند بازدارندگی خوبی ایجاد کند.
نصب شیشه های ضد ضربه و ضد سرقت: استفاده از شیشه های مقاوم در برابر ضربه و شکستن که از جنس شیشه عایق چندلایه، شیشه های مسلح یا شیشه های لمینیت هستند.
نصب سنسورها و دوربین های امنیتی: استفاده از سنسورهای حرکتی و دوربین های مداربسته برای ردیابی و هشدار در صورت تلاش برای ورود.
نصب حفاظ های فلزی یا شبکه های محافظ: نصب این محافظ ها بر روی پنجره ها می تواند مانع ورود به داخل شود.
پیاده سازی سیستم های هشدار الکترونیکی: نصب سیستم های هشدار به صدا و نور که در صورت تلاش برای ورود فعال می شوند.
با ترکیب این راهکارها می توان پنجره های ساختمان را به طور موثر در برابر سرقت محافظت کرد. البته هزینه و پیچیدگی اجرای این اقدامات باید در نظر گرفته شود.

نکته پایانی

در این مطلب تلاش شد در مورد پنجره ضد سرقت آلومینیومی صحبت شود. همانطور که اشاره شد این پنجره ها نقش مهمی در جلوگیری از سرقت دارند.

برای سفارش انواع پنجره آلومینیومی و یو پی وی سی می توانید به وبسایت مانا پنجره سر بزنید. محصولات ماناپنجره با توجه به قدمت و سابقه در خط تولید پیشرفته از تنوع خوبی برخوردار است.

5/5 - (2 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top