یکی از کوچک‌ترین و مهم‌ترین قطعات درب و پنجره upvc که بر روی عایق‌بندی تاثیرگذار است، زاماک پنجره دوجداره است. در واقع وظیفه هر شرکت تولید کننده درب و پنجره upvc استفاده از بهترین نوع موجود آن در بازار، است.

زاماک پنجره دوجداره چیست ؟

زاماک شرکت یا تولید کننده نیست  بلکه زاماک متریال این قطعات است که به مرور  در حال تبدیل شدن به یک غلط مصطلح است.  زاماک نوعی از  آلیاژ است که در  بعضی از قطعات مورد استفاده در صنعت از جنس آن ساخته شده‌اند.

زاماک پنجره دوجداره

زاماک (Zn-Cu-AL) در واقع نام آلیاژی است با ترکیب آلومینیوم و مس (روی و منیزیوم) که دارای خواص مکانیکی و سختی بالایی است. بدلیل چقرمگی بالای این قطعه، از زاماک در قطعاتی که تحت فشار زیادی هستند استفاده می شود.

باید گفت که  زاماک یکی از اجزای درب و پنجره دوجداره است که در این محصول بسیار مهم است . زاماک اصطلاحی است که در صنعت پنجره upvc رایج شده است. بعضی از مونتاژ کنندگان با ورود به بازار، به برخی از کالاها با خطا در نامیدن رو به رو می‌شدند که زاماک نیز در شرف چنین خطایی قرار گرفته است.

عناصر تشکیل دهنده  آلیاژ زاماک
قلع
آهن
مس
کرم
نیکل
روی
منگنز
منیزیم
کادمیم
آلومینیوم

اما پایه اصلی و اساس آلیاژ زاماک چیست؟

پایه اصلی و اساس آلیاژ زاماک روی است. روی عنصری است با رنگ سفید با درخشش آبی یا نقره ای. ساختار روی دارای ساختار کریستالی بلوری فشرده می‌باشد. نقطه ذوب روی ۴۱۹ و نقطه جوش آن ۹۰۶ درجه سانتی گراد می‌باشد. در واقع آلیاژ ریختگی روی با نام زاماک یکی از معروف‌ترین آلیاژ های روی بوده و در سه درجه زاماک ۲، زاماک ۳، زاماک ۵ طبقه بندی می‌شوند.

زاماک پنجره دوجداره

کاربرد زاماک در پنجره دوجداره

همانطور که اشاره شد زاماک در قطعاتی که تحت فشار قرار می‏ گیرند، کارایی بسیار مطلوبی دارد. از این جهت در یراق ‏آلات درب و پنجره و همچنین دستگیره ‏ها به‏ کار می ‏رود.

سختي زاماك ۸۵ برينل است و در قالب­هاي دايمي هم به ۱۲۰ برينل مي­رسد كه سختي نزديك به فولاد ساختماني مي­باشد مقاومت به اكسداسيون زاماك تا ۲۰۰ درجه سانتيگراد خوب است. چقرمگي زاماك واقعاً چشمگير است.

اگر بخواهیم نقش زاماک را در درب و پنجره دوجداره بررسی کنیم به این صورت است یراقی که تحت عنوان زاماک در درب و پنجره دوجداره به کار می‌رود جهت قفل شدن و چسبیدن کامل لنگه به فریم استفاده می‌شود. البته لازم است توضیح مختصری راجب اسپانیولت ذکر کنیم تا کاربرد زاماک را بهتر درک کنید.

اسپانیولت نوعی یراق می‌باشد که معمولا در پنجره های دوجداره با چند زبانه کوچک در امتداد طولی پروفیل لنگه درب یا پنجره را به چهارچوب قفل می‌نماید و با درگیر شدن به زاماک لنگه درب یا پنجره به صورت محکم به چارچوب می‌چسبد.

زاماک پنجره

اسپانیولت در اندازه های مختلف برای درب یا پنجره دوجداره در سایز های متفاوت در دسترس می باشد و توسط دستگیره معمولی و یا قفل درب عمل می نماید.

ابزار و یراق اسپانیولت در تولید انواع پنجره های دوجداره و آلومینیومی کاربرد دارد.

زاماک نقش اساسی در بحث رگلاژ نیز ایفا می کند و باید زاماک موجود درست تنظیم شود تا رگلاژ درب و پنجره دوجداره بدون مشکل انجام شود. در بحث تعمیر یراق الات نیز باید عنوان کنیم که زاماک موجود قابل تعویض و تعمیر می باشد.

کاربرد زاماک در درب و پنجره upvc

زاماک در پنجره دوجداره به عنوان قطعه ای برای قفل شدن و کیپ شدن لنگه بازشو به فریم یا چارچوب دیگر استفاده می‌شود. هنگام حرکت دستگیره، قطعه استوانه ای روی اسپانیولت حرکت کرده و هنگام بسته شدن زاماک قرار می‌گیرد و یا هنگام باز شدن از آن خارج می‌شود. زاماک در ابعاد و اشکال مختلف تولید می شود و جزء قطعات تعویضی پنجره محسوب می‌شود.

به دلیل تحت فشار بودن این قطعه جنس، وزن و نوع آلیاژ آن در کیفیت تولید و عایق بندی درب و پنجره دوجداره upvc اهمیت به‌سزایی دارد. زاماک در حالت دیداری یک بخش ناچیز به حساب می‌آید اما در بعد فنی یکی از مهم‌ترین قسمت های یراق آلات نصب شده بر روی پنجره دوجداره upvc و آلومینیوم می‌باشد.

زاماک در حالت دیداری یک بخش ناچیز به حساب می آید اما در بعد فنی یکی از مهمترین قسمت های یراق الات نصب شده بر روی پنجره دوجداره upvc و الومینیوم می باشد.

در محاسبه قیمت پنجره دوجداره اگر از زاماک و قطعات با کیفیت پایین استفاده شود قیمت های تمام شده کمتر میشود اما از کیفیت ساخت پنجره کاسته خواهد شد.

در تولیدات ماناپنجره از بهترین قطعات استفاده میشود تا ضمانت واقعی تولید محصول قابل اجرا باشد.

برای دریافت پیش فاکتور یا مشاوره خرید میتوانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top