امروزه عایق‌بندی و درزگیری پنجره دوجداره در ساختمان‌ها از نکاتی است، که اغلب افراد به آن توجه دارند. مردم معمولا تمایل دارند، که منزل خود را عایق کنند وعلاوه بر داشتن آسایش از میزان هزینه‌های خود نیز بکاهند.

بهتر است بدانید، که بهترین راه‌حل برای عایق‌بندی ساختمان، نصب و درزگیری درب و پنجره دوجداره است. شرکت‌های تولیدکننده درب و پنجره دوجداره امروزه محصولاتی را تولید کرده‌اند، که با ارائه آن‌ها، به عایق‌بندی ساختمان‌ها کمک بزرگی می‌کند.

تنظیم دمای محیط داخل خانه و جلوگیری از ورود آلودگی‌های صوتی محیط خارج، از مسائلی است که همیشه مورد بحث قرار گرفته است. اغلب افراد در فصل‌های مختلف زمستان و تابستان به این موضوعات فکر می‌کنند و به دنبال راهی برای حل این مشکل هستند.

بهترین روش برای درزگیری پنجره دوجداره
بهترین روش برای درزگیری پنجره دوجداره

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از درب و پنجره های دوجداره در صنعت ساختمان‌سازی، عایق‌بندی و امکان درزگیری و در نتیجه جلوگیری از ورود صدا، سرما در فصل زمستان و گرما در فصل تابستان است.

سیستم تولید و مهندسی درب و پنجره‌های دوجداره، استفاده از پروفیل مخصوص و یراق آلات، آب بندی‌ها، لوازم درزگیری و فریم درب و پنجره دوجداره، باعث عدم نفوذ آب و غبارهای معلق در هوا به داخل محیط می‌شود.

همین موضوع در فصل‌های بارندگی و سرما، افراد را بیشتر دچار دردسر می‌کند. از جمله مشکلاتی که درباره درزگیری و عایق‌بندی برای افراد وجود دارد، می توان به جلوگیری از نفوذ آب، رطوبت، ورود سرما و گرما، همچنین نفوذ جریان هوای آلوده و ذرات معلق در هوا اشاره کرد.

استفاده از درب و پنجره دو جداره یکی از مطمئن‌ترین روش‌های عایق‌بندی و کنترل هوای داخل ساختمان‌ها است. این نوع درب و پنجره‌ها به دلیل دارا بودن ساختار و متریال خاص می‌تواند تا حدود تقریبا صد درصد مانع ورود و خروج حرارت و ذرات مضر معلق در هوا شود.

در این مقاله قصد داریم، به بررسی نقش درب و پنجره‌های دوجداره در عایق‌بندی منازل بپردازیم.

 

بیشتر بدانید: عایق بودن پنجره upvc

 

 شیشه دوجداره، لاستیک درزگیر و چسب عناصر اصلی برای عایق‌بندی و درزگیری پنجره دوجداره هستند و سایر قطعات نیز تکمیل‌کننده این عایق‌بندی هستند.

 

عایق بندی و درزگیری پنجره دوجداره

درزگیری پنجره دوجداره
یکی از باورهای غلطی که در بین افراد مختلف وجود دارد، آن است که فکر می‌کنند، پنجره‌های دوجداره مانند پنجره‌های معمولی هستند. این در حالی است، که نقش اصلی درب و پنجره دوجداره در ساختمان‌ها، عایق‌بندی حرارتی و صوتی می‌باشد.

در واقع قسمت‌های مختلف درب و پنجره‌های دوجداره، باعث عایق‌بندی ساختمان می‌شود. این قسمت‌ها مانند برد شیشه دوجداره، نقش کلیدی در عایق‌بندی درب و پنجره‌های دوجداره دارد. زیرا ساختار شیشه دوجداره به گونه‌ای است که مانع ورود و خروج انرژی گرمایی و سرما می‌شود. اگر شیشه‌های دوجداره به خوبی تولید شده باشند، تاثیر چشمگیری بر کاهش هزینه‌های برق و گاز خواهد گذاشت.

معمولا لاستیک‌های درزگیری که در پروفیل‌های مختلف به کار می‌روند، نقش مهمی در عایق‌بندی و درزگیری پنجره دوجداره دارد. این امر به دلیل موادی است، که در ساخت این نوع لاستیک‌ها استفاده می‌شود. نقش اصلی لاستیک‌های درزگیر، محکم کردن و جلوگیری کردن از تبادل حرارت و صدا می‌باشد.

عموما چسبی که در اطراف درب و پنجره‌های دوجداره استفاده می‌شود، اهمیت بسیار بالایی دارد. درزگیری درب و پنجره های دوجداره، پس از نصب کامل آن‌ها انجام می‌شود، اما اگر با گذر زمان، باز هم مشکلی برای درب و پنجره‌های دوجداره رخ دهد، می‌توان از چسب های مخصوص درزگیری آن‌ها را عایق‌بندی کرد.

شیشه دوجداره، لاستیک درزگیر و چسب عناصر اصلی برای عایق‌بندی و درزگیری درب و پنجره دوجداره هستند و سایر قطعات نیز تکمیل‌کننده این عایق‌بندی هستند. رگلاژ پنجره دوجداره نیز در عایق‌بندی و درزگیری نقش موثری دارند. اگر درب و پنجره‌های دوجداره به درستی رگلاژ نباشند، نمی‌توانند عایق خوبی برای هوا و صدا باشند.

 

درزگیری پنجره دوجداره در برابر صدا

درزگیری پنجره دوجداره
فضای بیرونی محل کار، اتاق و یا منزل ما، اغلب پر از منابع مختلف آلودگی صوتی است. این موضوع عموما باعث سلب آرامش و عدم تمرکزمان می‌شود. صدای موسیقی، رفت و آمد وسایل نقلیه، مکالمات بلند همسایه‌ها و بازی کودکان از جمله منابع آلودگی صوتی هستند. در حال حاضر، برای جلوگیری از نفوذ آلودگی‌های صوتی به ساختمان‌های جدید، اقداماتی در مورد اکوستیک کردن دیوارها و کف صورت می گیرد. البته در ساختمان‌های قدیمی این کار انجام نشده است.

به منظور جلوگیری از ورود سر و صدا باید برای عایق صوتی درب و پنجره‌ها و اکوستیک کردن دیوار، سقف، کف و دیگر اجزای ساختمان اقدام کرد. اکوستیک و عایق‌بندی صوتی به چند طریق انجام می‌گیرد، که در ادامه این مطلب به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

به طور کلی برای عایق‌بندی فضای داخلی ساختمان در برابر آلودگی صوتی، می‌توان از دو راه استفاده کرد. اولین راه، استفاده از جاذب‌ها است. این روش ساده‌تر از سایر روش‌ها است. این کار با اضافه کردن سطوح جذب‌کننده صدا و یا پژواک، مانند پنل‌های آکوستیک، امکان‌پذیر است. در این روش برای عایق‌بندی سر و صدا، می‌توان از پنل‌های ۳ سانتی‌متری تزیینی نیز استفاده کرد.

روش دوم برای عایق‌بندی صوتی ساختمان، استفاده از دیفیوزها است. این راه مانعی در برابر عبور آلودگی‌های صوتی به شمار می‌رود. این پنل‌ها طوری ساخته شده‌اند که امواج صوتی با برخورد به آن‌ها در مسیرهای متفاوت پراکنده شوند و در نتیجه مانع بازگشت صوت می‌شوند.

 

درزگیری پنجره دوجداره در برابر سرما و گرما

درزگیری پنجره دوجداره
از مشکلات رایج در فصل‌های گرم و سرد ورود سوز یا خروج خنکی هوا از درزهای درب و پنجره‌ها می‌باشد. یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از ورود سرما در زمستان و خروج خنکای داخل در تابستان، عایق کردن و بستن درزها است.

معمولا برای گرم نگه داشتن منازل و جلوگیری از ورود سوز و سرما در زمستان و ممانعت از خروج خنکی داخل در تابستان، راهکارهای مختلفی وجود دارد. از آنجا که درب‌ها، ورودی اصلی هر ساختمانی هستند، خود به خود در هنگام باز و بسته شدن سرمای زیادی را وارد یا خارج می‌کنند و انرژی زیادی را هدر می دهند.

در واقع می‌توان گفت پنجره‌ها و درب‌ها، عامل اصلی ورود و خروج سرما می‌باشند. با عایق کردن درزهای درب و پنجره‌ها می‌توان از ورود و خروج سرما جلوگیری کرد و تا حد بسیار زیادی در میزان مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد. البته در بعضی درب و پنجره ها مانند انواع دوجداره میزان ورود و خروج سرما و هدر رفت انرژی نسبت به سایر مدل‌های دیگر بسیار کمتراست.

بهترین روش برای درزگیری پنجره دوجداره به نوع مشکل و محل نفوذ هوا یا آب بستگی دارد. در اینجا به چند روش رایج دیگر  اشاره می‌کنیم:

۱٫ استفاده از نوار درزگیر:

نوارهای درزگیر در انواع مختلفی مانند نوار فوم، نوار EPDM و نوار لاستیکی موجود هستند. این نوارها در لبه‌های قاب و بازشو پنجره نصب می‌شوند و از نفوذ هوا و آب جلوگیری می‌کنند.

۲٫ استفاده از چسب ماستیک:

چسب ماستیک یک نوع چسب سیلیکونی است که برای درزگیری سطوح مختلف از جمله پنجره‌ها استفاده می‌شود. این چسب در برابر رطوبت و اشعه UV مقاوم است و عمر طولانی دارد.

۳٫ استفاده از رگلاژ:

گاهی اوقات، مشکل درزگیری پنجره دوجداره به دلیل عدم رگلاژ صحیح است. در این صورت، باید از یک متخصص برای رگلاژ پنجره کمک بگیرید.

۴٫ تعویض قطعات معیوب:

اگر مشکل درزگیری پنجره دوجداره به دلیل نقص در قطعاتی مانند زهوار، یراق آلات یا شیشه باشد، باید این قطعات تعویض شوند.

نکاتی برای درزگیری پنجره دوجداره:

قبل از درزگیری، محل نفوذ هوا یا آب را به طور دقیق مشخص کنید.
از مواد درزگیر باکیفیت استفاده کنید.
درزگیری را به طور صحیح انجام دهید تا از نفوذ هوا و آب جلوگیری شود.
در صورت نیاز، از یک متخصص برای درزگیری پنجره کمک بگیرید.
در اینجا چند روش دیگر برای عایق‌بندی پنجره دوجداره وجود دارد:

استفاده از پرده‌های ضخیم: پرده‌های ضخیم می‌توانند از ورود گرما در تابستان و سرما در زمستان جلوگیری کنند.
استفاده از کرکره: کرکره‌ها می‌توانند به طور کامل جلوی نور خورشید را گرفته و از ورود گرما به داخل خانه جلوگیری کنند.
استفاده از سایبان: سایبان‌ها می‌توانند از ورود گرما به داخل خانه از طریق پنجره‌ها جلوگیری کنند.
با استفاده از روش‌های مختلف درزگیری و عایق‌بندی، می‌توانید از مزایای پنجره‌های دوجداره یو پی وی سی به طور کامل بهره‌مند شوید.

آموزش رگلاژ کردن پنجره دوجداره

درزگیری پنجره دوجداره
جلوگیری از تبادل حرارتی، ورود گرد و غبار و آلودگی‌های صوتی از جمله دلایلی است، که موجب روی آوردن مردم برای تعویض پنجره قدیمی با درب و پنجره‌های دوجداره می‌شود. البته دستیابی به بهترین نتیجه، در گروی انتخاب بهترین نوع درب و پنجره‌های دوجداره‌ای است، که دارای اجزای با کیفیت هستند.

درزگیری پنجره دوجداره در صورتی کامل است، که در زمان تولید، میان لنگه بازشو و قاب درب و پنجره دوجداره و دیوار محل نصب، فاصله‌ای وجود نداشته باشد. برای رفع این مشکل باید لولای درب و پنجره دوجداره را رگلاژ کرد.

عدم رگلاژ یراق‌آلات درب و پنجره دوجداره باعث بروز مشکلاتی از قبیل سختی در باز و بسته شدن، عدم حرکت روان دستگیره‌ها، فاصله افتادن میان لنگه بازشو و فریم، مشکل در تغییر حالت‌های بازشو و عملکرد نامناسب درب و پنجره‌ها می‌شود.

در برخی موارد، به دلیل نصب نادرست درب و پنجره دوجداره یا سهل‌انگاری پرسنل نصب در هنگام رگلاژ مشکلاتی به وجود می‌آید و این مشکلات باعث عملکرد نامناسب درب و پنجره دوجداره می‌شود. از جمله این مشکلات می توان به ورود سرما از اطراف لنگه‌های بازشو پنجره دوجداره، مشکل در باز و بسته کردن درب و پنجره‌ها، باز نشدن دستگیره‌ها، عدم عملکرد صحیح یراق‌آلات و مشکلاتی در تغییر حالت‌های بازشو اشاره کرد.

خوب است بدانید، که با استفاده از رگلاژ مناسب درب و پنجره دوجداره، می توانید تا ۹۰ درصد از بروز این مشکلات را جلوگیری کنید.
برای رگلاژ کردن درب و پنجره‌ها، باید ابتدا کاور لولا را خارج کنیم. یعنی ابتدا پنجره را باز کرده و سپس با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار آلن کاور را آزاد و جا به جا کنیم.

 

برای رگلاژ لنگه بازشو درب یا پنجره دوجداره، لازم است، آن‌ها را در محور افقی و عمودی جا به جا کنیم. برای حرکت در محور افقی می‌توانیم از آچار آلن ۵ میلی‌متری استفاده کنیم و پیچ رگلاژ را که به صورت افقی قرار گرفته است، باز و بسته کنیم.

با بازو بسته کردن پیچ رگلاژی لنگه بازشوی درب یا پنجره به صورت افقی حرکت می‌کند و قابل جا به جایی است. پیچ را باید تا جایی حرکت دهیم که با بسته شدن لنگه بازشو در جهت افقی، مشکل عدم انطباق رفع شود.

برای رگلاژ کردن به صورت عمودی، به پیچ بالا لولای سه بعدی و آچار آلن ۴ میلی‌متری نیاز داریم. برای انجام این کار، ابتدا کاور لولای درب و پنجره دو جداره را باز می‌کنیم و با استفاده از آچار آلن، پیچ را می‌چرخانیم. با چرخاندن پیچ در جهت ساعت‌گرد، لنگه بازشو به سمت بالا حرکت می‌کند و در صورتی که آن را در جهت خلاف ساعت بچرخانیم، پیچ به طرف پایین حرکت خواهد کرد.

رگلاژ هر دو جهت افقی و عمودی را باید به صورت موازی انجام دهیم، تا به حالت مناسب و صحیحی برای باز و بسته شدن لولا برسیم. در نهایت با دنبال کردن این مراحل می‌توانیم درب و پنجره‌ها را به درستی رگلاژ کنیم.

 

بیشتر بدانید: پنجره upvc عايق حرارت

 

درزگیری پنجره دوجداره در صورتی کامل است، که در زمان تولید، میان لنگه بازشو و قاب پنجره دوجداره و دیوار محل نصب، فاصله‌ای وجود نداشته باشد. برای رفع این مشکل باید لولای پنجره دوجداره را رگلاژ کرد.

 

کلام آخر

همانطور که خودتان می‌دانید پنجره‌های دوجداره با استفاده از تکنولوژی‌ای که در آن‌ها استفاده شده به صورت کامل عایق هستند و درزی برای گرفتن وجود ندارد. اما همین پنجره‌های دو جداره با گذر زمان ممکن است دچار مشکلات مختلفی شوند.

شیشه دوجداره، لاستیک درزگیر و چسب عناصر اصلی برای عایق‌بندی و درزگیری پنجره دوجداره هستند و سایر قطعات نیز تکمیل‌کننده این عایق‌بندی هستند.
درزگیری پنجره دوجداره در صورتی کامل است، که در زمان تولید، میان لنگه بازشو و قاب پنجره دوجداره و دیوار محل نصب، فاصله‌ای وجود نداشته باشد. برای رفع این مشکل باید لولای پنجره دوجداره را رگلاژ کرد.

مجموعه مانا پنجره یکی از تولیدکنندگان برتر پنجره دو جداره در ایران است که محصولات خود را با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار می دهد، اگر قصد خرید این نوع از پنجره ها را دارید می توانید با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top