تفاوت شیشه لمینت با شیشه سکوریت در چیست؟ و برای ساختمان ما کدام یک مناسب تر است؟
شیشه از دید نحوه تولید به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود. کاربری، محیط مورد استفاده و ابعاد شیشه مشخص می کند که ما می توانیم از کدام یک از شیشه ها استفاده کنیم. شیشه ها نقش بسیار تاثیرگذاری در ساختمان ایفا می کنند، روشنایی بخش فضا، ایجاد دید از مناظر، زیبایی، ایمنی و غیره از جمله کاربردهای شیشه هستند.

شیشه های ایمنی به عنوان شیشه ای که دارای فرآیند طراحی برای کاهش احتمال بروز حادثه تولید می شوند. هنگامی که شیشه ای شکسته می شود، به احتمال زیاد باعث آسیب رساندن به کسانی که به طور تصادفی از طریق آن سقوط کرده یا برخورده کرده اند، می شود. در نتیجه استفاده از شیشه های ایمنی همچون شیشه های لمینت و شیشه های سکوریت در پنجره دوجداره جزء اولویت ها قرار می گیرد.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت شیشه لمینت با شیشه سکوریت در پنجره upvc بپردازیم، پس اگر قصد انتخاب این نوع از شیشه ها را برای پنجره ساختمان خود دارید با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید: پنجره دو جداره ضد سرقت

شیشه لمینت به دلیل آنکه از دو شیشه تخت و لایه PVB (یک نوع رزین ترکیبی) تشکیل شده است، نسبت به شیشه سکوریت سنگین تر است.

تفاوت شیشه لمینت با شیشه سکوریت: وزن شیشه

تفاوت وزن شیشه لمینت و شیشه سکوریت
شیشه لمینت به دلیل آنکه از دو شیشه تخت و لایه PVB (یک نوع رزین ترکیبی) تشکیل شده است، نسبت به شیشه سکوریت سنگین تر است.

تفاوت شیشه لمینت با شیشه سکوریت: قیمت متر مربع شیشه

تفاوت قیمت شیشه لمینت و شیشه سکوریت
همانطور که گفتیم شیشه لمینت از دو شیشه تخت بعلاوه لایه PVB ساخته می شود. حال می توان برای شیشه های تخت استفاده شده در شیشه لمینت هم از شیشه ساده استفاده کرد و هم از شیشه سکوریت. در هر صورت قیمت شیشه لمینت بدلیل نحوه تولید بالاتر از شیشه سکوریت است.

قیمت شیشه لمینت (سکوریت) > قیمت شیشه لمینت (ساده) > قیمت شیشه سکوریت

تفاوت شیشه لمینت با شیشه سکوریت: میزان ایمنی

تفاوت میزان ایمنی شیشه لمینت و شیشه سکوریت
شیشه های لمینت امنیت و ایمنی بالاتری نسبت به شیشه سکوریت دارد. درست است که شیشه سکوریت در برابر ضربه مقاومت بالایی از خود نشان می دهد، اما در انتها شکسته می شود و فرو می ریزد. اما شیشه لمینت پس از شکسته شدن نیز به عنوان یک مانع فیزیکی مانع ورود افراد به ساختمان می شود. به همین دلیل در بانک ها، مراکز امنیتی و نگهداری از اشیا با ارزش بهتر است از شیشه لمینت استفاده شود.

تفاوت شیشه لمینت با شیشه سکوریت: رنگ و شفافیت

تفاوت رنگ و شفافیت شیشه لمینت و شیشه سکوریت
میزان شفافیت شیشه سکوریت و شیشه معمولی یکسان است، اما شفافیت و رنگ شیشه لمینت به فیلم استفاده شده در بین دو شیشه بستگی دارد.

تفاوت شیشه لمینت با شیشه سکوریت: شکسته شدن

تفاوت میزان شکسته شدن شیشه لمینت و شیشه سکوریت
تفاوت شیشه لمینت با شیشه سکوریت

مهم ترین تفاوت این نوع از شیشه ها در تغییر شکل بعد از شکسته شدن است. شیشه لمینت بعد از شکستن فرو نمی ریزد، شیشه سکوریت به قطعات ریزی تقسیم می شود.

بنابراین در شیشه هایی با ابعاد بزرگ، موقعیتی با شکنندگی بیشتر و یا موقعیت های حساس (مانند استفاده از شیشه در سقف) بهتر است از شیشه سکوریت استفاده شود و اگر حساسیت و ایمنی بیشتری مدنظر است شیشه لمینت گزینه بسیار مناسبی است.

قابلیت تغییر با برش

تفاوت قابلیت برش شیشه لمینت و شیشه سکوریت
شیشه معمولی را در هر ابعادی در هر زمانی می توانید برش دهید. اما در دو نوع شیشه لمینت و سکوریت هر نوع تغییراتی قبل از ارسال محصول به کوره مجدد صورت می گیرد. بنابراین تغییراتی مانند ابعاد، سوارخ کاری، لول زنی و برش های خاص قبل از عملیات سکوریت شدن و لمینت شدن باید صورت گیرد.

مقاومت در برابر ضربه

تفاوت مقاومت شیشه لمینت و شیشه سکوریت
مقاومت و استحکام شیشه لمینت و شیشه سکوریت نسبت به شیشه ساده بسیار بیشتر است. در صورتی که شیشه لمینت از شیشه سکوریت تولید شده باشد، مقاومت آن بالاتر از شیشه سکوریت است. اما در صورتی که دو شیشه بکار رفته در شیشه لمینت از شیشه ساده باشد، مقاومت آن نسبت به شیشه سکوریت کمتر است.

بیشتر بدانید: فواید استفاده از پنجره دوجداره هوشمند و شیشه های مات شونده در ساختمان ها

شیشه لمینت بعد از شکستن فرو نمی ریزد، شیشه سکوریت به قطعات ریزی تقسیم می شود. بنابراین در شیشه هایی با ابعاد بزرگ، موقعیتی با شکنندگی بیشتر و یا موقعیت های حساس بهتر است از شیشه سکوریت استفاده شود و اگر حساسیت و ایمنی بیشتری مدنظر است شیشه لمینت گزینه بسیار مناسبی است.

هنگامی که به ارتقاء یا جایگزینی پنجره ها توجه می شود دو مورد از محبوب ترین گزینه های شیشه ای سکوریت و لمینت وجود دارد. و به دلایلی! هر دو قوی و با دوام هستند. به طوری که آنها هر دو به عنوان “شیشه ایمنی” شناخته می شوند که می توانند در مکان های خطرناک (مانند آسمان خراش ها، ساختمان های شیشه ای) استفاده شوند.

از تفاوت شیشه لمینت با شیشه سکوریت می توان به وزن شیشه، قیمت متر مربع شیشه، میزان ایمنی، رنگ و شفافیت، شکسته شدن، قابلیت تغییر با برش و مقاومت در برابر ضربه اشاره کرد.
مجموعه مانا پنجره یکی از تولیدکنندگان برتر پنجره دو جداره در ایران است که محصولات خود را با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار می دهد، اگر قصد خرید این نوع از پنجره ها را دارید می توانید با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top