پرطرفدارترین نوع شیشه دوجداره برای نمای ساختمان‌ها و پنجره‌ها، شیشه‌ دوجداره دودی هستند. در سال‌های اخیر، استفاده از شیشه‌ دوجداره در نمای ساختمان و دکوراسیون‌های داخلی بسیار مورد توجه طراحان و معماران قرار داشته است.

شیشه‌ها می توانند علاوه بر تامین کردن نور محیط، باعث ارتباط بصری داخل ساختمان با محیط بیرونی شوند، به همین دلیل از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. رنگ‌های گوناگونی از شیشه‌ها در بازار وجود دارد و به همین خاطر شیشه های دوجداره نیز مانند شیشه‌های معمولی در رنگ های مختلفی تولید می‌شوند. در بین رنگ‌های تولید شده، شیشه دوجداره دودی برای پنجره‌ها بسیار پرطرفدار شناخته شده است.

با داشتن شناخت صحیح از نور و انتخاب شیشه مناسب می‌توان بر زیبایی فضا، آرامش ساکنین و هزینه‌های سرمایش و گرمایش ساختمان، تاثیر قابل توجهی گذاشت. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی انواع شیشه دودی برای پنجره دوجداره بپردازیم.

 

بیشتر بدانید: کرکره آلومینیومی بین شیشه پنجره دوجداره

 

در محیط‌ های مسکونی برای جلوگیری از دید داشتن داخل خانه و ورود نور کمتر در داخل ساختمان، همچنین در مناطق جغرافیایی گرم و کویری که تابش نور خورشید به صورت مستقیم و طولانی مدت می‌باشد، برای جلوگیری از ایجاد گرمای فراوان بهتر است به سراغ شیشه‌های دوجداره دودی برویم.

 

شیشه دوجداره دودی چیست؟

شیشه دوجداره دودی
امروزه استفاده از شیشه‌های دوجداره به ویژه در نمای خارجی ساختمان‌ها بسیار مرسوم شده است. با توجه به قانون جدیدی که شهرداری شهرها پیرامون اجباری بودن نصب پنجره‌های دوجداره در ساختمان‌ها تازه‌ساز تصویب کرده است، هر روز شاهد استفاده بیشتر از این نوع شیشه ها به عنوان نمای ساختمان‌ها هستیم.

پرطرفدارترین نوع  این شیشه ها برای نمای ساختمان‌ها و پنجره‌ها، شیشه‌های دودی هستند. البته باید توجه داشت که دو نوع شیشه تیره‌رنگ وجود دارد. شیشه برنز و دودی، دو نوع از پرکاربردترین شیشه‌های دوجداره برای پنجره‌ها هستند که معمولا با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند.

باید توجه داشته باشیم، که شیشه دودی با شیشه برنز متفاوت است. در واقع شیشه دودی، نوعی شیشه با رنگی مایل به مشکی است، اما شیشه برنز رنگی مایل به قهوه‌ای تیره دارد. بنابراین هنگام سفارش شیشه دودی، باید حتما این نکته را در نظر گرفت.

این نوع از شیشه ها به دلیل رنگ تیره‌ای که دارند، بیشتر در نماهای ساختمانی و پنجره‌های رو به نما مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته در صورتی که از این نوع شیشه‌های دوجداره در ساختمان استفاده کنیم، به راحتی نمی‌توان داخل ساختمان را مشاهده کرد.

بیشتر بدانید: تعویض پنجره قدیمی با پنجره upvc

چرا بهتر است از شیشه رنگی و دودی استفاده کنیم؟

شیشه دوجداره دودی
در استفاده از پنجره دوجداره با شیشه دودی، مهم‌ترین نکته به کاربری پنجره دوجداره مربوط می‌شود. به عنوان مثال در محیط‌ های تجاری و اداری بهتر است از شیشه های دوجداره ساده یا شفاف استفاده کرد، اما در محیط‌ های مسکونی برای جلوگیری از دید داشتن داخل خانه و ورود نور کمتر در داخل ساختمان، اغلب باید از پنجره‌های دوجداره با شیشه‌های دودی یا رنگی استفاده کنیم.

علاوه بر این‌ها، در مناطق جغرافیایی سردسیر برای استفاده از حداکثر تابش نور خورشید و جذب گرما معمولا از شیشه‌های شفاف یا ساده دوجداره استفاده می‌کنند.

اما در مناطق جغرافیایی گرم و کویری که تابش نور خورشید به صورت مستقیم و طولانی مدت می‌باشد، برای جلوگیری از ایجاد گرمای فراوان بهتر است به سراغ شیشه‌های دودی برویم. این دسته از شیشه‌ها بهترین گزینه برای ساختمان‌های مناطق گرمسیری است، زیرا از میزان نفوذ نور خورشید به داخل ساختمان می‌کاهد.

البته نباید فراموش کرد، که برقراری هماهنگی و هارمونی بین رنگ شیشه‌های دوجداره پنجره و معماری ساختمان اهمیت فراوانی دارد. مثلا در ساختمان‌هایی که از ورق نقره‌ای کامپوزیت به عنوان نما استفاده شده است، اغلب از پنجره دوجداره با شیشه دودی استفاده می‌شود. همچنین در نماهایی که تلفیقی از چوب، شیشه و آجر می‌باشند نیز، نصب پنجره دوجداره با شیشه دودی می‌تواند بسیار کاربردی و زیبا باشد.

 

شیشه دوجداره دودی چگونه تولید می‌شود؟

شیشه دوجداره دودی
از آنجا که در شیشه‌های دوجداره، معمولا دو شیشه روی هم قرار می‌گیرد، برای تولید آن‌ها ابتدا باید دو شیشه دودی را با اندازه ی یکسان برش دهند. اگر این شیشه‌ها کاملا و دقیقا هم‌اندازه نباشند، هنگام نصب در داخل فریم تعبیه شده، به طور کامل در داخل پنجره دوجداره قرار نخواهد گرفت و عایق‌بندی آن به هم می‌ریزد.

پس از برش شیشه‌ها، باید اسپیسرهایی با ضخامت مناسب برش داده شود. ضخامت اسپیسرها بستگی به اندازه شیشه‌هایی دارد، که برش داده شده است. در مرحله بعدی، مواد ضد رطوبت درون اسپیسر تزریق می‌شود. برای این کار باید حدود ۷۰ درصد از اسپیسرها، با موارد ضد رطوبتی ترکیب شود.

در پایان کار، اسپیسرها را بین دو شیشه قرار داده و سپس گاز آرگون را از طریق دستگاه در محفظه بین دو شیشه تزریق می‌کنند. دیگر وقت آن است،‌ که با چسب‌های مخصوص، شیشه‌های دوجداره را به طور کامل دورگیری کنند.

البته نوع دیگری از این شیشه ها وجود دارد. در این نوع، معمولا شیشه‌های دودی لمینت شده را توسط لایه PVB به هم متصل می‌کنند. از این نوع شیشه‌ها برای اجرای پروژه‌هایی که خطر شکستن شیشه در آن‌ها وجود دارد، استفاده می‌کنند.

 

ضخامت شیشه‌ دوجداره دودی چقدر است؟

شیشه دوجداره دودی
در تعیین ضخامت این نوع از شیشه ها، ظرفیت پنجره دوجداره اهمیت دارد. در واقع هر پنجره دوجداره‌ای دارای قسمت مشخصی است، که درون آن، شیشه دوجداره را قرار می‌دهند. بنابراین با توجه به قسمت مشخص شده در پنجره، ضخامت شیشه تعیین می‌شود.

عموما، در پروفیل‌های مختلف، ابعاد قسمت مشخص شده برای نصب شیشه دوجداره دودی متفاوت است. مثلا ابعاد شیار مخصوص نصب شیشه دوجداره، در پروفیل آلومینیومی با پروفیل آلوود و پروفیل UPVC تفاوت دارد.
در واقع ضخامت شیشه دوجداره دودی شامل ضخامت دو شیشه و یک اسپیسر بین آن‌ها می‌باشد مثلا در اغلب پنجره‌های دوجداره، برای دو شیشه با ضخامت ۶ میلی‌متر، معمولا یک اسپیسر ۸ میلی‌متری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

انواع شیشه‌ دوجداره دودی

شیشه دوجداره دودی

شیشه های دوجداره دودی انواع مختلفی دارند. هر یک از انواع این شیشه‌ها برای مکانی خاص کاربرد دارد. استفاده درست و به جا از انواع آن‌ها برای بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها نقش موثری ایفا می‌کند. در ادامه به معرفی انواع شیشه دوجداره دودی می‌پردازیم:

  • رفلکس دودی
  • طرح دار دودی
  • استین گلاس دودی
  • دودی سکوریت
  • سندبلاست دودی
  • لمینت دودی
  • دکوراتیو دودی

 

بیشتر بدانید: شیشه دوجداره مناسب پنجره upvc

 

از انواع شیشه‌ دوجداره دودی می توان شیشه دوجداره رفلکس دودی، طرح دار دودی، استین گلاس دودی، دودی سکوریت، سندبلاست دودی، لمینت دودی و دکوراتیو دودی را نام برد.

 

کلام آخر

استفاده از شیشه های دوجداره به ویژه در نمای خارجی ساختمان ها مرسوم شده و با قانون جدیدی که شهرداری شهرها پیرامون اجباری بودن نصب پنجره های دوجداره در ساختمان ها تصویب کرده است هر روز شاهد نمای ساختمان هایی هستیم که از انواع شیشه های دوجداره بکار برده اند . در این مقاله به معرفی پرکاربردترین نوع شیشه دوجداره یعنی شیشه دوجداره دودی پرداخته ایم.
در استفاده از پنجره دوجداره با شیشه دودی، مهم‌ترین نکته به کاربری پنجره دوجداره مربوط می‌شود. در تعیین ضخامت شیشه دودی دوجداره، ظرفیت پنجره دوجداره اهمیت دارد.

از انواع شیشه‌ دوجداره دودی می توان شیشه دوجداره رفلکس دودی، طرح دار دودی، استین گلاس دودی، دودی سکوریت، سندبلاست دودی، لمینت دودی و دکوراتیو دودی را نام برد.

مجموعه مانا پنجره یکی از تولیدکنندگان برتر پنجره دو جداره در ایران است که محصولات خود را با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار می دهد، اگر قصد خرید این نوع از پنجره ها را دارید می توانید با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (3 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top