اسپانیولت پنجره دوجداره upvc که در اصطلاح قفل درب نیز نامیده می شود، یکی از مهم ترین اجزای یراق آلات پنجره دوجداره می باشد. کیفیت اسپانیولت پنجره دوجداره upvc به نوع آلیاژ استفاده شده در آن بستگی دارد.

این جزء تاثیر بسزایی در کیفیت در و پنجره upvc می گذارد. بی کیفیت بودن آلیاژ مورد استفاده در یراق اسپانیولت باعث افزایش فشار بیشتر بر روی دستگیره های درب شده و آن را از کار می اندازد. اسپانیولت های موجود در بازار برندهای مختلفی دارند و تولید کشورهایی همچون ترکیه و آلمان می باشند.

بیشتر بدانید: متداول ترین یراق آلات در و پنجره دوجداره upvc

 اسپانیولت نوعی یراق می باشد که در درب و پنجره upvc با چند زبانه کوچک در امتداد طولی پروفیل، لنگه را به چهارچوب قفل می نماید و با درگیر شدن به کیپر لنگه درب یا پنجره به صورت محکم به چارچوب می چسبد.

یراق اسپانیولت چیست؟

یراق اسپانیولت پنجره دوجداره upvc

 

اسپانیولت نوعی یراق می باشد که در درب و پنجره upvc با چند زبانه کوچک در امتداد طولی پروفیل، لنگه را به چهارچوب قفل می نماید و با درگیر شدن به کیپر لنگه درب یا پنجره به صورت محکم به چارچوب می چسبد. به همین دلیل در هنگام بسته بودن از ضریب عایق بسیار بیشتری برخوردار است.

اگر لنگه درب یا پنجره را باز کنید ملاحظه خواهید کرد که سیستم قفل از بالا تا پایین لنگه را در برگرفته است، به این قسمت در اصطلاح فنی اسپانیولت گفته می شود، که قفل، دستگیره، زاماک، توپی و هر بخشی که در باز و بست و سیستم حرکتی پنجره های دوجداره upvc دخیل است را شامل می شود.

در تعمیر و رگلاژ درب و پنجره دوجداره upvc، اسپانیولت بخشی است که در صورت هر خرابی باید بررسی شود. زیرا کل کارایی به این بخش وابسته است و از آن به عنوان شاه کلید یراق آلات نام برده می شود.

تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره upvc

اسپانیولت پنجره دوجداره upvc
اسپانیولت پنجره

تعویض اسپانیولت در واقع یکی از کارهای تخصصی در حوزه تعمیر پنجره دوجداره به حساب می آید و کلیدی ترین بخش درب و پنجره upvc در بحث مکانیزم قفل است.

در واقع تعویض اسپانیولت دارای نکات مهمی است که لازم دانستیم یک محتوای مجزا در این حوزه آماده کنیم تا هنگام رگلاژ و تعمیر پنجره های دوجداره هیچ گونه ابهامی در این زمینه نداشته باشید.
ابتدا باید بدانید چه عواملی باعث خرابی اسپانیولت می شود و چگونه می توان فهمید که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

دلایل خرابی اسپانیولت پنجره دوجداره upvc

تشخیص اسپانیولت پنجره دوجداره upvc

اگر بخواهیم به صورت فنی صحبت کنیم در خرابی اسپانیولت تنها جنس و نحوه استفاده می تواند دخیل باشد اما از لحاظ منطقی برای ایجاد مشکل در این بخش عوامل متعددی مانند: عدم رگلاژ پنجره upvc که اکثر در شیشه اتفاق می افتد و موجب بار اضافی در زاماک شده و نگهداری توپی را دچار اخلال کرده و موجب شکستگی می گردد.

مونتاژ غیر اصولی یراق آلات بر روی درب و پنجره دوجداره که در بسیاری موارد در مدت زمان کوتاه موجب از کار افتادگی شده و هزینه تعویض را برای شما به ارمغان می آورد. همچنین در صورت نصب نادرست درب و پنجره دوجداره و ضعف لولاها می تواند کل سیستم قفل را از بین ببرد و علاوه بر نیاز به تعویض اسپانیولت، لولاها را شکسته و رگلاژ را مختل می کند.

نحوه تشخیص خرابی اسپانیولت پنجره دوجداره upvc

خرابی اسپانیولت پنجره دوجداره upvc

جهت تشخیص خرابی باید دستگیره را به سمت بالا بچرخانید.

اگر سیستم قفل درب یا پنجره دوجداره به خوبی عمل کرد و هیچ درزی در بین لنگه و فریم ایجاد نشد و در هنگام باز و بست و همچنین چرخاندن دستگیره برای بازکردن هیچ گونه گیری را متوجه نشدید در این صورت اسپانیولت سالم است. اگر در هنگام این کار مشکلی به وجود آمد، به متخصص پنجره مراجعه نموده که برای تعویض یا تعمیر آن اقدام کند.

به علت قیمت بالای یراق آلات درجه یک حتما پیشنهاد می شود که در هنگام خرید منزل از وجود فریم آهنی در چهارچوب اطمینان حاصل کنید، زیرا مهم ترین عامل اکثر خرابی ها نداشتن فریم و عدم استحکام درب و پنجره دوجداره upvc است.

اگر سیستم قفل و دستگیره از جنس خوبی باشند به این زودی ها شما را دچار مشکل نمی کنند. پس توصیه ما این است از چرخاندن بیش از حد برای قفل کردن و همچنین باز و بست کردن همراه با خشونت پرهیز کنید زیرا علاوه بر شکستگی شیشه ممکن است اسپانیولت و کل درب و پنجره دچار مشکل شود.

 

نحوه نگهداری و طول عمر اسپانیولت

قطعه اسپانیولت پنجره دوجداره upvc

 

برای نگهداری لازم است از هر گونه فشار مضاعف بر روی آن پرهیز کنید و برای این موضوع در صورت خارج شدن از رگلاژ به سرعت اقدام کنید تا هزینه تعویض این بخش نیز اضافه نشود.

به دلیل قیمت نسبتا بالای یراق آلات درجه یک حتما پیشنهاد می شود که در هنگام خرید منزل حتما از وجود فریم آهنی در چهارچوب اطمینان حاصل کنید، زیرا مهمترین عامل بیشتر خرابی ها نداشتن فریم و عدم استحکام درب و پنجره دوجداره upvc است.

سیستم قفل و دستگیره اگر از جنس خوبی باشند به این زودی ها شما را دچار مشکل نمی کنند پس توصیه ما این است از چرخاندن بیش از برای قفل کردن و همچنین باز و بست همراه با خشونت پرهیز کنید زیرا علاوه بر شکستگی شیشه ممکن است اسپانیولت و کل درب و پنجره دچار مشکل شود.

 

بیشتر بدانید: نکات مهم در کیفیت درب و پنجره upvc

 

تعویض اسپانیولت در واقع یکی از کارهای تخصصی در حوزه تعمیر پنجره دوجداره به حساب می آید و کلیدی ترین بخش درب و پنجره upvc در بحث مکانیزم قفل است.

اسپانیولت یا همان یراق آلات، از مهم ترین قسمت های درب و پنجره upvc و پنجره دوجداره است. آنچه در مهم ترین قطعه مربوط به اسپانیولت حائز اهمیت است، مکانیزم مرکزی آن است که عدم استفاده از آلیاژ مناسب در ساخت قطعات مربوط به آن موجب از کار افتادن چرخ دنده ها، شکست زبانه، فشار بیش از حد بر روی دستگیره و در نتیجه عدم عملکرد مناسب فنر اسپانیولت می شود.

این امر منجر به قفل شدن دائمی درها هنگام بسته شدن و نهایتا عدم کارایی یراق می شود.

اسپانیولت در نحوه چپ و یا راست بازشو کردن زبانه قفل باید به گونه ای باشد که زبانه به سادگی به وسیله یک ضامن آزاد گردیده و امکان چرخش زبانه فراهم شود و پس از جابه جا کردن، نحوه طراحی ضامن باید به گونه ای باشد که زبانه، در هنگام فشار از جای خود به راحتی خارج نشود.

عیب یابی و تشخیص خرابی اسپانیولت

برای تشخیص خرابی لازم است تا دستگیره را به سمت بالا بچرخانید اگر سیستم قفل به خوبی عمل کرد و هیچ درزی در بین لنگه و فریم ایجاد نشد و در هنگام باز و بست و همچنین چرخاندن دستگیره برای باز کردن هیچ گونه گیری را متوجه نشدید در این صورت اسپانیولت سالم است.

راه های دیگر نیز برای تشخیص وجود دارد مثل قفل شدن و باز نشدن، نرفتن توپی ها در زاماک. بهترین جنس های موجود در بازار ساخت کشور آلمان و کشور خودمان است که از آلیاژهای مستحکمی تشکیل شده است و آلومینیوم مهمترین فلز موجود در اسپانیولت می باشد.

مجموعه مانا پنجره یکی از تولیدکنندگان برتر پنجره دو جداره در ایران است که محصولات خود را با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار می دهد، اگر قصد خرید این نوع از پنجره ها را دارید می توانید با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top